Jste zde

Žilní nedostatečnosti

Tento stav, kdy žíly dolních končetin nejsou schopny správně odvádět krev, vzniká při nedostatečné funkci povrchového i hlubokého žilního řečiště a při narušené funkci žilních chlopní. Vzniknout může i na základě vrozené nedostatečnosti chlopní nebo po hluboké trombóze žil. Žilní nedostatečnosti mohou způsobovat i existující křečové žíly. Onemocnění se v průběhu postupně zhoršuje a často se opakovaně vrací, pokud není léčeno včas.

Příznaky

Bolesti a křeče

První příznaky nejsou viditelné. O to více jsou však cítit. Prvotní známkou je pocit těžkých nohou, bolesti a záchvatovité křeče.

Otoky

Při trvání onemocnění začnou vznikat otoky nohou a dochází k ukládání tmavého pigmentu. Kůže nejdříve zčervená, poté je žlutohnědá.

Špatná hojivost kůže na nohou

Životaschopnost tkání a jejich regenerační schopnosti se zhoršují. Při poranění vzniká z rány velmi nepříjemný bércový vřed.

Léčba

Pro předcházení onemocnění je vhodný dostatek pohybu, vyvarovat se dlouhému stání a při sezení mít nohy ve zvýšené poloze. Účinnou formou prevence jsou také elastické kompresivní punčochy.

Chirurgický zákrok

Skrze dva malé řezy se do žíly zavede speciální vodič, s jehož pomocí se poškozený žilní kmen odstraní. Volí se u větších žil a hlubšího postižení. Je nutná hospitalizace.

Konzervativní léčba

Má jen podpůrný charakter. Používají se léky zvané venofarmaka, které mají komplexní účinky. Zpevňují žilní stěny a zlepšují prokrvení jejich tkání. Důležité je dodržení prevence, která je popsána výše.

ClosureFast

Do žil se aplikuje radiofrekvenční energie, která postiženou oblast teplem uzavře. Žíla se zmenší a není pod kůží vidět. Volí se pro léčbu žilních kmenů a probíhá ambulantně.

Jak probíhá zákrok s ClosureFast