Jste zde

Varixy

Cévní onemocnění známé také jako křečové žíly vzniká následkem špatné funkce chlopní v žilách dolních končetin. Porucha jejich schopnosti vést krev z nohou směrem k srdci může být vrozená, ale k poškození dochází i v průběhu života.

Varixy jsou vinoucí se vyboulené žíly zbarvené do modra. Tvoří se nejčastěji na lýtku, na vnitřní straně stehen nebo v kolenní jamce.

Příznaky

Vystouplé žíly

Pro varixy je typická modrá uzlovitá kresba žil a otoky, které se během dne zhoršují.

Nepříjemné pocity

Pocit těžkých nohou, rychlá únavnost nohou a pocit tlaku v končetinách.

Další příznaky

Svědění kůže a křeče. Ty u varixů nebývají příliš časté a mohou se objevit i v noci.

Léčba

Existují dva hlavní druhy léčby. Konzervativní léčba je postavena na principu kompresní terapie a provádí se bandážemi, stahovacími punčochami podkolenkami apod. Léčba zmírňuje bolest a zabraňuje dalšímu rozvoji varixů. Urychluje odtok krve a lymfy z dolních končetin, snižuje žilní přetlak a prosakování žilní stěny. Při radikální léčbě se křečové žíly odstraňují několika metodami.

Chirurgická operace

Klasický chirurgický zákrok je bolestivější, spojený s většími krevními ztrátami i většími pooperačními krevními výrony. Pro chirugické odstraněné varixů je nezbytná hospitalizace.

Laserová operace

Laserový paprsek se v žíle proměňuje na teplo a zajistí její zatavení a smrštění. Laser umožňuje přesné zamíření, nepoškozuje okolní struktury a volí se u žil do 1 mm. Ošetření probíhá ambulantně.

ClosureFast

Do žil se aplikuje radiofrekvenční energie, která postiženou oblast teplem uzavře. Žíla se zmenší a není pod kůží vidět. Volí se pro léčbu žilních kmenů a probíhá ambulantně.

Jak probíhá zákrok s ClosureFast