Jste zde

Křečové žíly

Křečové žíly vznikají, když chlopně v žilách dolních končetin, které zajišťují tok krve k srdci, nepracují správně. Porucha jejich funkcí může být vrozená, ale k poškození může dojít i v průběhu života. Křečové žíly jsou do modra zbarvené vinoucí se vyboulené žíly, které se tvoří nejčastěji na lýtku, na vnitřní straně stehen nebo v kolenní jamce.

Příznaky

Vzhled

Typické jsou modré uzlovité kresby žil a otoky, které se během dne zhoršují.

Bolesti

Pocit těžkých nohou, rychlá únavnost nohou a pocit tlaku v končetinách.

Občasné příznaky

Svědění kůže a křeče. Ty nebývají příliš časté a mohou se objevit i v noci.

Léčba

Existují dva hlavní druhy léčby. Základem konzervativní léčby je kompresní terapie. Ta se provádí bandážemi, stahovacími punčochami podkolenkami apod. Léčba zmírňuje bolest a zabraňuje zhoršování choroby. Urychluje odtok žilní krve a lymfy z dolních končetin, snižuje žilní přetlak a prosakování žilní stěny, a tím snižuje otoky. Při radikální léčbě se křečové žíly odstraňují různými metodami.

Chirurgická operace

Skrze dva malé řezy se do žíly zavede speciální vodič, s jehož pomocí se poškozený žilní kmen odstraní. Volí se u větších žil a hlubšího postižení. Po zákroku zůstávají jizvy a je nutná hospitalizace.

Laserová operace

Světlo laserového paprsku se v žíle promění na teplo, čímž dojde k jejímu zatavení a smrštění. Laser umožňuje přesné zamíření, nepoškozuje okolní struktury a volí se u žil do 1 mm. Ošetření probíhá ambulantně.

ClosureFast

Do žil se aplikuje radiofrekvenční energie, která postiženou oblast teplem uzavře. Žíla se zmenší a není pod kůží vidět. Volí se pro léčbu žilních kmenů a probíhá ambulantně.

Jak probíhá zákrok s ClosureFast